888 501 101       
Home | Reklama | FORUM | Kontakt       
INFORMACJE Z KRAJU   •   INFORMACJE ZE ŚWIATA   •   CIEKAWE PRODUKTY   •   TARGI VENDINGOWE   •   ABC VENDINGU   •   KATALOG FIRM   •   SYSTEM NAYAX  
firmy vendingowepopularPOLSKA
Płatność kartą bankową
Klienci automatów vendingowych nie są skazani na transakcje gotówkowe


CZYTAJ DALEJ
---------------------------------------

ŚWIAT
Vending po włosku
We Włoszech funkcjonuje prawie 20 razy więcej automatów niż w Polsce


CZYTAJ DALEJ
---------------------------------------

TARGI VENDINGOWE
Vendiberica 2015
Zdjęcia z III edycji hiszpańskich targów vendingowych


CZYTAJ DALEJ







REKLAMA
rheavendors










REKLAMA
platnosc karta w automacie










REKLAMA
Azkoyen
Strona główna > Informacje z kraju > Automat jako magazynier
LOKOWANIE PRODUKTU11.02.2015
Automat jako magazynier

Bardzo obiecującym pomysłem na wykorzystanie automatów vendingowych jest dystrybucja akcesoriów BHP, rękawic ochronnych, masek przeciwpyłowych, niewielkich narzędzi, czy drobnej, lecz kosztownej chemii przemysłowej (np. Loctite). Zastosowanie automatu umożliwia zdjęcie części obowiązków z głównego magazynu. Jednocześnie system wydawania identyfikujący karty pracownicze gwarantuje wygodę oraz pełną kontrolę i ewidencję odbieranych produktów. Doświadczenie firm, które zdecydowały się na zastąpienie tradycyjnego magazynu automatem pokazuje, że na samych produktach można osiągnąć oszczędności rzędu 20-40%.

Do tych łatwo mierzalnych korzyści należy jeszcze dodać zwiększenie wydajności pracowników, którzy bez zbędnej biurokracji mogą samodzielnie pobrać potrzebny produkt w każdym momencie, a pełna kontrola znacznie ogranicza liczbę nieuzasadnionych wydań. Automat jako magazynier, który nigdy się nie męczy i nie robi sobie przerw sprawdzi się doskonale w firmach pracujących w systemie 3-zmianowym (24 h). Połączenie automatu z systemem wydająco-ewidencyjnym, do którego firma ma zdalny dostęp online, pozwala na usprawnienie i zautomatyzowanie gospodarki magazynowej.

Szersza oferta operatorów vendingowych

Firmy mogą oczywiście same wdrażać automaty do wydawania produktów przemysłowych (zdarza się, że firmy samodzielnie obsługują nawet automaty z przekąskami i kawą), ale ciekawym pomysłem wydaje się zaoferowanie tego typu rozwiązań przez operatorów vendingowych. Operatorzy już posiadaja cały niezbędny know-how dotyczący vendingu, mają doświadczenie z urządzeniami samoobsługowymi. Wystarczy uzbroić tradycyjny automat w zaawansowany system bezgotówkowy (np. Nayax) i dopasować spirale do wymaganych produktów. Operator może nawet rozpocząć współpracę z producentem lub dystrybutorem nowych produktów: odzieży ochronnej, rękawić roboczych, chemii przemysłowej, okularów czy akcesoriów BHP. To wciąż bardzo wdzięczne produkty dla branży vendingowej: nie mają daty ważności (lub mają bardzo długi termin przydatności), są wystarczająco małe i - co najważniejsze - jest na nie duże i pewne zapotrzebowanie w danej lokalizacji.

Warto pamiętać o tym ostatnim aspekcie. Szczególnie, kiedy zestawi się atrakcyjnosć automatu BHP z innymi pomysłami na nietypowe produkty w automatach. Bardzo często przedsiębiorcy przeceniają szanse powodzenia swojego pomysłu. Zdrowe produkty, świeże soki, ciepłe dania - to wszystko brzmi bardzo obiecująco, ale w praktyce często okazuje się, że zyski nie są zadowalające. W przypadku automatu wydającego produkty przemysłowe, czy akcesoria BHP, sprawa jest dużo prostsza i wręcz przewidywalna.

Firma, która zdecyduje się na wstawienie automatów sama wskaże produkty, które należy wydawać. Określi dotychczasowe zużycie, więc po odpowiednich korektach można oszacować miesięczne zapotrzebowanie, a co za tym idzie - przewidzieć zysk. Chodzi oczywiście o sytuację, w której operator vendingowy zostanie wprowadzony zamiast firmy, która dotychczas dostarczała potrzebne akcesoria.


fot. Rheavendors

Uniwersalne automaty vendingowe

Podstawą atrakcyjności opisywanej koncepcji jest wykorzystanie w projekcie standardowych automatów vendingowych. Są to bardzo często maszyny sprawdzone, z którymi operatorzy mają duże doświadczenie. Miejsce na automat nie powinno stanowić problemu, zatem najlepsze będą automaty o dużej pojemności. Chodzi o pomieszczenie jak największej gamy produktów lub ilości określonego produktu, co oczywiście wpłynie na częstotliwość uzupełniania.

Przykładem takiego automatu może być Luce X Snac. Jeżeli wydawane produkty będą odpowiednio małe, wówczas można zastosować 7 półek i 9 spiral na każdej półce, co przy odpowiednio gęstych spiralach pozwoli na umieszczenie 1440 produktów. Jeżeli produkty będą większe, można zmniejszyć liczbę półek. Tradycyjne automaty spiralowe można bardzo łatwo i szybko dostosować do nowych wymagań - stworzyć miejsca podwójne na większe produkty, czy wymienić spiralę.

Kliknij aby powiększyć:


System Nayax - pełna kontrola dystrybucji

Najważniejszym elementem w przypadku automatu-magazyniera jest pełna kontrola wydawania. Bywają produkty bardzo drogie, ale bez względu na cenę kluczem do optymalizacji zużycia jest rejestrowanie kto, co i kiedy pobiera z automatu. System Nayax pozwala na zdalne śledzenie ruchów w automacie, monitorowanie zużycia produktów w czasie rzeczywistym, kontrolę bieżącego zatowarowania i generowanie raportów według różnych kryteriów: produktu, pracownika, automatu, przedziału czasu itp. Możliwe jest również spersonalizowanie zachowania poszczególnych kart - mogą być ustanawiane różne limity i uprawnienia dla różnych grup pracowników.

Pobranie produktu jest bardzo proste i szybkie. Pracownik zbliża kartę (lub jej odpowiednik) do czytnika, czeka na autoryzację i wybiera produkt. Otrzymanie produktu jest natychmiast widoczne w systemie, a świadomość rejestracji zdarzeń znacząco ogranicza nadużycia. Jest to jeden z najważniejszych argumentów dla firmy, która mogłaby zdecydować się na wprowadzenie automatów-magazynierów.

Generowanie raportów, konfiguracja limitów, zmiany produktów, aktywacja nowych kart i wszelkie inne ruchy związane z zarządzaniem systemem wymagają jedynie komputera z przeglądarką internetową. Nie jest potrzebne żadne dodatkowe oprogramowanie (odpada kwestia instalacji, czy aktualizacji), zatem od razu można skupić uwagę na otrzymanych danych, zamiast na poznawaniu systemu. Wszystkie raporty można eksportować do formatu zgodnego z Excel oraz ustawić automatyczne przesyłanie raportów o żądanej postaci (na adres e-mail, na serwer).

Aby utrzymać stałą łączność, moduły kontrolne mogą się łączyć bezprzewodowo przez GRPS (dzięki karcie SIM) lub korzystać z sieci internetowej dostępnej w danej firmie.

Wdrożenie systemu

Najprostsze wdrożenie Systemu Nayax polega na rozdaniu odpowiednich kart, naklejek lub innych nośników. System umożliwia wówczas pobrania w ramach określonej sieci automatów (w jednym automacie, w wybranej grupie, we wszystkich w danej lokalizacji itp.), które są rozliczanie na podstawie raportów generowanych na koniec miesiąca.

Wykorzystanie kart pracowniczych

Zamiast wprowadzać nowe nośniki, można wykorzystać funkcjonujące w danym zakładzie karty pracownicze (dostępowe, kontrolujące czas pracy) i wprowadzić ich numery do systemu Nayax. Będący w zestawie czytnik Nayax VPOS obsługuje karty magnetyczne, chipowe i zbliżeniowe Mifare, a za pomocą dodatkowych czytników możliwa jest współpraca z systemami Unique, HID i Roger.

Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie kart dostępowych (pracują na nieobsługiwanych częstotliwościach lub nie ma ich w ogóle), wówczas można umieścić na kartach (lub np. na identyfikatorach - przy braku kart) zbliżeniowe naklejki wielkości monety 5 zł.




fot. Łukasz Suprun

Obsługa systemu i pomoc techniczna

Firma Televend, dystrybutor systemu Nayax, zapewnia pełne wsparcie w zakresie wdrażania systemu do obsługi automatów. To bardzo istotne dla firm nie mających doświadczenia w vendingu. Jednak nawet w przypadku uruchomienia dystrybucji przez operatora vendingowego firma Televend zapewnia obsługę części ewidencyjnej w ramach współpracy trójstronnej (operator - zakład produkcyjny - Televend). Jeżeli chodzi o automaty, należy zadbać o odpowiednie wsparcie techniczne ze strony producenta lub dystrybutora maszyn.

łs

vending world Pizzomatic
Skomplikowany i drogi automat przygotowuje pizzę od podstaw


CZYTAJ DALEJ
---------------------------------------

Baleriny w pudełku
Lekkie damskie buty z modyfikowanych automatów do papierosów


CZYTAJ DALEJ
---------------------------------------

Vending po hiszpańsku
250 nowoczesnych automatów vendingowych na jednym tylko lotnisku w Madrycie.


CZYTAJ DALEJ








REKLAMA
platnosc karta w automacie







REKLAMA
ASD Systems








REKLAMA


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Home | Informacje z kraju | Informacje ze świata | Ciekawe produkty | Targi vendingowe | ABC vendingu | Katalog firm | Kontakt
© Copyright 2013-2015 Portal Vendingowy