Home | Reklama | Kontakt       
INFORMACJE Z KRAJU   •   INFORMACJE ZE ŚWIATA   •   CIEKAWE PRODUKTY   •   TARGI VENDINGOWE   •   ABC VENDINGU   •   KATALOG FIRM   •   SYSTEM NAYAX  
kategorie

Słownik
---------------------------------------
Automaty vendingowe
---------------------------------------
Wydawanie produktów


Systemy płatnicze
---------------------------------------
Terminal płatniczy
---------------------------------------
Wrzutniki monet
---------------------------------------
Protokoły komunikacji


Prowadzenie firmy
---------------------------------------
Lokalizacje
---------------------------------------
Wynajem powierzchni
---------------------------------------
Sposoby rozliczeń
---------------------------------------
Produkty


Vending w liczbach
---------------------------------------
Historia
---------------------------------------
Polskie Stowarzyszenie
  Vendingu






REKLAMA
platnosc karta w automacie







REKLAMA
reklama



Strona główna > ABC Vendingu > Wrzutniki monet
Wrzutniki monet *

wrzutnik Najpopularniejszym systemem płatności w automatach vendingowych jest wrzutnik monet z wydawaniem reszty zwany także żetonierą lub walidatorem. Co ciekawe, słowa wrzutnik próżno szukać w słowniku języka polskiego. Wobec powyższego prawidłową formą powinno być może: kontrolery monet z wydawaniem reszty? Angielskie określenie coin changer przy dosłownym tłumaczeniu 'zmieniacz monet' też chyba nie oddaje w pełni cech tego urządzenia. Dlatego pozostawiając na boku rozważania językowe w dalszej części będę posługiwał się określeniem wrzutnik monet z wydawaniem reszty, nieformalnie nadaną nazwą przez sprzedawców, użytkowników oraz serwisantów.

Historia tych urządzeń od samego początku jest związana z vendingowym podejściem do handlu i wraz z nim się rozwija i udoskonala wspomagając operatorów w ich codziennej pracy. Klient rozpoczyna transakcję w automacie vendingowym od wrzucenia monet. Dlatego ważne jest aby wrzutnik monet prawidłowo rozpoznawał monety i poinformował automat o dokonanej płatności. Automat podczas przygotowania i wydawania produktu rozlicza transakcję i wysyła zlecenie do wrzutnika o potrzebie wydania reszty. Wrzutnik wydaje resztę i ponownie oczekuje na nową wpłatę od klienta. Jak łatwo zauważyć , w tym uproszczonym schemacie transakcji wrzutnik monet jest dwukrotnie angażowany do pracy - podczas przyjmowania monet i wydawania reszty. Ważne jest zatem aby obie operacje przebiegły prawidłowo i szybko, tak aby klient mógł być zadowolony z zakupu dokonanego w automacie vendingowym.

I tutaj możemy już rozstać się z klientem, bo dla niego nie jest istotne jaki system przyjmowania i wydawania monet został zainstalowany w automacie. Zupełnie inaczej ma się sprawa dla operatora automatu. On musi przeanalizować jaki wrzutnik monet z wydawaniem reszty będzie dla niego najbardziej efektywny w danej maszynie. Wrzutnik może być trzy tubowy ale może mieć tych tub nawet sześć. Może akceptować tylko polskie monety ale także jednocześnie euro. Podłączony do automatu za pośrednictwem jednego z wielu protokołów komunikacyjnych, Najpopularniejszy jest MDB lub executive, ale jest grupa automatów korzystających z protokołu BDV. Różnice pomiędzy nimi wynikają z możliwości wrzutników oraz wymagają zgodnego interfejsu po stronie automatu, a właściwie to automat vendingowy wymusza zastosowanie określonego protokołu do komunikacji z systemem płatniczym.

Obecnie operator może wybrać wrzutnik monet z wydawaniem reszty z dość bogatej oferty producentów tych urządzeń. Do najpopularniejszych w polce należą min. MEI , COINCO , NRI, COMESTERO, ICT , PAYTEC, AZKOYEN, COGES. Każdy z producentów bardzo często oferuje kilka modeli wrzutników w kilku wariantach i dodatkowo jeszcze z możliwością różnej konfiguracji tub. Wobec powyższego jest naprawdę całkiem spory wybór i mam nadzieję, że ten artykuł pomoże w dokonaniu optymalnego wyboru oraz pomoże w uruchomieniu, eksploatacji, diagnostyce oraz serwisowaniu jednego z najważniejszych elementów automatu vendingowego – wrzutnika monet z wydawaniem reszty.

Przegląd producentów i ich oferty wrzutników monet z wydawaniem reszty

Na polskim rynku bardzo dobrze rozpoznawalną marką wrzutników jest MARS MEI. Firma MARS ELECTRONIC następnie MEI jest producentem kultowego wrzutnika monet z wydawaniem reszty CashFlow 560. Ten czterotubowy wrzutnik już od bardzo wielu lat gości w automatach vendingowych. Udanym następcą tego modelu został CashFlow 690 bliźniaczo podobny do starszej konstrukcji. Zmieniono elektronikę akceptora oraz dodano prosty wyświetlacz wyświetlający bieżące komunikaty, pozwalający w łatwiejszy sposób konfigurować ustawienia urządzenia. Najnowsze wrzutniki MEI CF serii 7000 i 8000 to urządzenia o modułowej konstrukcji z pięcioma tubami oraz akustycznym pomiarem ilości monet w tubach. Wyposażone są również w duży czytelny wyświetlacz LCD, który ułatwia programowanie i testowanie wrzutnika.

COINCO jest najstarszym producentem wrzutników monet z wydawaniem reszty. W Polsce popularność zdobyły czterotubowe wrzutniki COINCO GLOBAL 2. Zwarta konstrukcja oraz duża wytrzymałość mechaniczna zapewnia długotrwałą pracę urządzenia i stosunkowo łatwy serwis podstawowy. Następcą jest sześciotubowy wrzutnik COINCO GUARDIAN 6000 XL z akustycznym pomiarem ilości monet. Ciekawym rozwiązaniem jest autodiagnostyka wrzutnika mająca na celu okresową kontrolę stanu urządzenia i w przypadku stwierdzenia usterki podejmowana jest próba ponownego uruchomienia systemu płatniczego.

Na Polskim rynku spotyka się również wrzutniki monet firmy NRI. Trzytubowa konstrukcja wrzutnika G26 jest ciągle z powodzeniem stosowanym rozwiązaniem w automatach vendingowych. Te ponad dwudziestoletnie wrzutniki ze względu na swoją konstrukcję mechaniczną są cały czas w użyciu. Kolejny model G46 jest z powodzeniem używany przez bardzo wielu operatorów. Od kilku lat w ofercie NRI możemy skorzystać z usług wrzutnika z serii Currenza C2. Sześciotubowy wrzutnik pozwala na dość elastyczne zarządzanie monetami potrzebnymi do wypłaty reszty z rozliczenia transakcji.

Firma COMESTERO proponuje nam 6-tubowy wrzutnik RR6HD, z dużymi możliwościami ustawień użytkownika oraz pobieraniem statystyk za pomocą karty SD oraz komunikacją z wrzutnikiem poprzez port USB.

Do grona wyżej wymienionych firm dołączyły w ostatnim czasie PAYTEC oraz ICT. Najnowsze rozwiązania z wrzutników klasy premium wkrótce zaoferuje firma COGES. Sześciotubowy wrzutnik UNICA został wyposażony w wiele nowości technicznych mających zwiększyć skuteczność i bezpieczeństwo zawieranych transakcji w automatach vendingowych.

Protokoły komunikacji wrzutnika monet z automatem vedningowym

Automaty vendingowe mogą się komunikować z urządzeniami peryferyjnymi za pomocą kilku różnych protokołów. Najpopularniejsze z nich to MDB oraz Executive (więcej o protokołach komunikacji znajdziesz tutaj). Ważne jest aby wrzutnik obsługiwał taki protokół, jakim posługuje się dany automat. Obecnie MDB (Multi Drop Bus) jest najpopularniejszym protokołem komunikacji i praktycznie każdy automat vendingowy ten protokół obsługuje.

Wrzutniki mogą być też dwusystemowe. Wówczas odpada problem zgodności sprzętowej (bo taki wrzutnik posiada kable MDB oraz Executive). Niestety mimo dokładnie opisanego standardu producenci automatów (ale także i wrzutników) czasami wprowadzają do tego standardu własne udoskonalenia, więc może się zdarzyć, że pewne modele wrzutników nie będą kompatybilne z niektórymi automatami. Wkrótce rozwiniemy temat niekompatybilności wrzutników i automatów.

Działanie wrzutnika monet z wydawaniem reszty

Pierwszym etapem jest rozpoznawanie właściwości monety i na tej podstawie przypisanie jej wartości oraz pokierowanie do kasety, tuby lub zwrotu. Rozpoznawanie monety następuje w górnej części wrzutnika monet w module zwanym akceptor. W akceptorze zamontowane są cewki indukcyjne i następuje pomiar właściwości magnetycznych monety w technice MFT (Multi Frequency Test). Odczyt z tych cewek oraz informacje z układów kontroli ruchu w podczerwieni możliwe jest zidentyfikowanie monety. Następnym etapem po weryfikacji jest decyzja o akceptacji lub odrzuceniu monety. W przypadku odrzucenia moneta kierowana jest do zwrotu, a kredyt nie zostaje naliczony. Przy prawidłowym rozpoznaniu monety i określeniu jej wartości moneta jest kierowana poprzez system bramek sterowanych elektromagnesami w zależności od ustawień do konkretnej tuby lub do kasety. Dopiero gdy moneta prawidłowo dotrze do miejsca przeznaczenia naliczany jest kredyt. Po dokonanej transakcji lub w przypadku rezygnacji z zakupu następuje zwrot reszty lub wartości kredytu. Wrzutnik w sposób mechaniczny wypłaca resztę - nadpłatę z monet zgromadzonych w tubach. Mechanizm wypłaty jest to moduł dyspensera z jednym lub dwoma silnikami. W najnowszych wrzutnikach moduł dyspensera jest dość skomplikowanym mechanicznie urządzeniem mającym zapewnić skuteczną wypłatę monet.

Ważnym elementem konstrukcyjnym są tuby, w których magazynowane są monety na potrzeby wypłat reszty wynikającej z rozliczenia transakcji. Stosowane są różne rozwiązania pomiaru ilości monet w tubach. Najpopularniejszą metodą jest elektroniczne zliczanie monet plus dodatkowa kontrola za pomocą dolnych i górnych czujników optycznych. W nowszych konstrukcjach stosuje się pomiar sonaryczny za pomocą modułów akustycznych. Nowością jest zastosowanie pojemnościowej metody pomiarowej, tuby w tym wypadku są metalizowane.

Zważywszy na odpowiedzialność związaną z operacjami finansowymi należy dbać o stan techniczny wrzutnika monet i dokonywać okresowych kontroli działania oraz przeprowadzać działania serwisowe utrzymujące wrzutnik w stałej gotowości do pracy.

* za pomoc w stworzeniu artykułu dziękujemy Panu Jackowi Skowrońskiemu




vending polska Promocja Knoppers
Przez dwa wakacyjne miesiące trwa w Sopocie ciekawa akcja promocyjna z wykorzystaniem automatów vendingowych


CZYTAJ DALEJ
---------------------------------------

Koniec vendingu w szkołach?
Nowe przepisy zaproponowane przez PSL mogą negatywnie wpłynąć na vending w szkołach


CZYTAJ DALEJ
---------------------------------------

Książkomaty
Automaty sprzedawały nową powieść H. Murakamiego zanim ta pojawiła się w księgarniach


CZYTAJ DALEJ





REKLAMA
automaty fas
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Home | Informacje z kraju | Informacje ze świata | Ciekawe produkty | Targi vendingowe | ABC vendingu | Katalog firm | System Nayax | Kontakt
© Copyright Portal Vendingowy