888 501 101       
Home | Reklama | FORUM | Kontakt       
INFORMACJE Z KRAJU   •   INFORMACJE ZE ŚWIATA   •   CIEKAWE PRODUKTY   •   TARGI VENDINGOWE   •   ABC VENDINGU   •   KATALOG FIRM   •   SYSTEM NAYAX  
nayax

Wprowadzenie
---------------------------------------
Dla początkujących
---------------------------------------
Korzyści
---------------------------------------
Kompatybilność
---------------------------------------
Terminal płatniczy VPOS
---------------------------------------
Podłączenie i montażPraca z systemem
---------------------------------------
Alarmy
---------------------------------------
Reklamacje zdalne
---------------------------------------
Kontrola stanu gotówki
---------------------------------------
Kontrola zatowarowania
---------------------------------------
Obsługa kart prepaid
---------------------------------------
Analiza sprzedaży
---------------------------------------
Wersja mobilna
---------------------------------------
Monyx


Ograniczenia automatów
---------------------------------------
Zasięg sieci i karty SIM
---------------------------------------
EVA-DTSREKLAMA
platnosc karta w automacieStrona główna > System Nayax > Alarmy

Alarmy - podstawy korzystania z telemetrii

Jednym z najprostszych sposobów wykorzystywania telemetrii w vendingu jest ustawienie odpowiednich alarmów dla automatów. Alarmy, jako powiadomienia wysyłane automatycznie, nie wymagają poświęcania bieżącej uwagi operatora. Korzystanie z alarmów w Nayax jest o tyle łatwiejsze, że wiele z nich nie wymaga uprzedniego tworzenia mapy produktów, określania pojemności spiral itp. Zatem prace wstępne konieczne do rozpoczęcia wykorzystywania podstawowych alarmów ograniczają się do minimum.

Warto poświęcić chwilę na zastanowienie się i skonfigurowanie progów alarmów tak, aby gwarantowały wysyłanie powiadomień we właściwym momencie. Sztuką jest takie ustawienie, które nie generuje powiadomień zbyt często - nie oto przecież chodzi w alarmach, żeby otrzymywać kilkanaście e-maili w ciągu godziny. System Nayax oferuje bardzo bogate możliwości włączania i konfigurowania alarmów. Spróbujemy choćby w zarysie opisać kilka przykładów i korzyści, które można osiągnąć.

System Nayax powiadomi wskazanych użytkowników nie tylko o pojawieniu się problemu, ale również o jego ustąpieniu. Przykładowo po alarmie wskazującym zbyt długą przerwę w zasilaniu operator otrzyma powiadomienie o powrocie zasilania. Wszystko po to, aby uniknąć niepotrzebnych interwencji.

*** Brak zasilania przekroczył dopuszczalny okres ***

Nie jest to zwykłe powiadomienie o odłączeniu automatu z prądu, chociaż tego typu alarm też można w Nayax skonfigurować. Zdarza się, że towarowanie automatu - czyli otwarcie jego drzwi - powoduje wyłączenie automatu. Zanik napięcia może też nastąpić z wielu innych powodów. Sytuacją niepokojącą jest jednak długa przerwa w braku zasilania. W systemie Nayax dopuszczalną przerwę zaniku zasilania okresla się dla każdego automatu osobno. Jeżeli mamy automaty, które wyłączają się przy towarowaniu, warto ustawić nieco dłuższy okres (np. 10 minut). Dla pozostałych maszyn może to być wartość odpowiednio krótsza - np. 3 minuty.

Takie skonfigurowanie alarmu sprawi, że operator vendingowy otrzyma powiadomienie wyłącznie w przypadku zdarzenia, które sam uznaje za niepokojące.

*** Brak łączności przekroczył dopuszczalny okres ***

Stabilna łączność automatu z internetem jest podstawą sprawnego funkcjonowania telemetrii oraz terminala obsługującego transakcje bezgotówkowe. Problemy z łącznością mogą mieć wiele przyczyn:

- wyrwanie anteny umieszczonej na zewnątrz automatu
- awaria karty SIM (chwilowa lub uszkodzenie karty)
- przejściowy/lokalny problem z działaniem sieci GSM

Niezależnie od przyczyny dłuższy brak łączności jest sytuacją wymagającą uwagi i być może interwencji. Po raz kolejny warto pamiętać, że Nayax wyśle powiadomienie tylko wtedy, kiedy przerwa przekroczy ustalony czas.

*** Przerwa w transakcjach gotówkowych przekroczyła ustawiony limit... ***

Jeżeli oprogramowanie automatu raportuje do systemu telemetrycznego transakcje gotówkowe, wówczas możliwe jest ustawienie jednego z najbardziej popularnych i najbardziej wartościowych alarmów. W zdecydowanej większości przypadków nie znamy przyczyn problemów z automatem. Na szczęście poznanie tych przyczyn na wstępnym etapie nie jest rzeczą najważniejszą - ważniejsze są konsekwencje. A konsekwencje są takie, że automat przestaje sprzedawać.

W systemie Nayax ustawiamy dopuszczalną przerwę w transakcjach gotówkowych. Lokalizacje są różne, zatem częstotliwość transakcji też jest różna. Dlatego istotnym jest, aby ten alarm ustawić na właściwym poziomie. W miejscach o dużych obrotach niepokojąca może być nawet 30 minutowa przerwa. W miejscach o nieco mniejszym ruchu może wystarczyć powiadomienie o przerwie dłuższej niż 2 godziny. Właściwe ustawienie progu alarmu to kluczowa sprawa, warto potestować ustawienia i wybrać najbardziej optymalne. Ich zmiana jest bardzo łatwa i natychmiastowa (odbywa się on-line po zalogowaniu do systemu), zatem nie ma obawy o zakłócenie płynności powiadomień.

*** Przerwa w transakcjach bezgotówkowych przekroczyła ustawiony limit... ***

Podobny alarm do opisanego poprzednio, tylko dotyczy wyłącznie transakcji bezgotówkowych. Jego włączenie i skonfigurowanie może być przydatne w przypadku automatów nie raportujących sprzedaży gotówkowych, w miejscach, gdzie sprzedaż bazuje na nośnikach kredytu prepaid (kartach, naklejkach itp.) oraz wszędzie tam, gdzie chcemy monitorować transakcje kartami bankowymi.

Ponownie, tak jak w przypadku przerwy w sprzedaży gotówką, przyczyn może być kilka:

- kłopoty z zasilaniem lub zasięgiem GSM
- przejściowa awaria systemu bezgotówkowego na poziomie serwerów
- przejściowa lub trwała awaria terminala lub modemu

W wielu przypadkach można dokładniej diagnozować problem, którego efektem jest przerwa w transakcjach bezgotówkowych. W przypadku wystąpienia niepokojącego zdarzenia, należy skontaktować się z infolinią firmy Televend.

Wskazówki dotyczące ustawiania alarmów w systemie Nayax

Dokładne wskazówki znajdują się w samouczku dla klientów na stronie televend.pl. W każdym przypadku pomocą służą pracownicy Televend, w razie gdyby konfiguracja wymagała wyjaśnienia. Warto pamiętać o tym, że alarmy ustawiamy globalnie dla danego użytkownika - włączamy tzw. możliwość otrzymywania alarmów, a w kolejnym kroku ustawiamy alarmy na poziomie każdego automatu w systemie.

nayax POLSKA
Promocja Knoppers
Przez dwa wakacyjne miesiące trwa w Sopocie ciekawa akcja promocyjna z wykorzystaniem automatów vendingowych


CZYTAJ DALEJ
---------------------------------------

ŚWIAT
Pizzomatic
Skomplikowany i drogi automat przygotowuje pizzę od podstaw


CZYTAJ DALEJ
---------------------------------------

POLSKA
Książkomaty
Automaty sprzedawały nową powieść H. Murakamiego zanim ta pojawiła się w księgarniach


CZYTAJ DALEJ
---------------------------------------

ŚWIAT
Vending po hiszpańsku
250 nowoczesnych automatów vendingowych na jednym tylko lotnisku w Madrycie


CZYTAJ DALEJ
---------------------------------------

POLSKA
Automat jako magazynier
Zamiast sprzedawać, automaty mogą zastąpić magazyniera: wydawać określone produkty i rejestrować poszczególne pobrania


CZYTAJ DALEJ- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Home | Informacje z kraju | Informacje ze świata | Ciekawe produkty | Targi vendingowe | ABC vendingu | Katalog firm | System Nayax | Kontakt
© Copyright 2013-2016 Portal Vendingowy