Home | Reklama | Kontakt       
INFORMACJE Z KRAJU   •   INFORMACJE ZE ŚWIATA   •   CIEKAWE PRODUKTY   •   TARGI VENDINGOWE   •   ABC VENDINGU   •   KATALOG FIRM  
newsletterpopularPOLSKA
Płatność kartą bankową
Klienci automatów vendingowych nie są skazani na transakcje gotówkowe


CZYTAJ DALEJ
---------------------------------------

ŚWIAT
Vending po włosku
We Włoszech funkcjonuje prawie 20 razy więcej automatów niż w Polsce


CZYTAJ DALEJ
---------------------------------------

TARGI VENDINGOWE
Vending Poland 2014
Zdjęcia z VI edycji polskich targów vendingowych Vending Poland


CZYTAJ DALEJ


REKLAMA
platnosc karta w automacie


REKLAMA
Azkoyen


REKLAMA
vendproject
REKLAMA
schodolazy
Strona główna > Informacje z kraju > Historia Portalu Vendingowego
11.03.2015
Jak powstawał Portal Vendingowy?

Pomysł stworzenia serwisu poświęconego branży vendingowej pojawił się w połowie 2012 roku. Na początku nie było do końca jasne, czy ma to być wyłącznie portal wprowadzający w tajniki vendingu i przedstawiający nowinki z targów, czy może portal bogatszy w treści i publikujący również wiadomości z Polski i ze Świata. O ile z informacjami z zagranicy nie było problemu, o tyle trudno było liczyć na to, że polski rynek będzie wystarczająco dynamiczny, aby generować ilość informacji pozwalającą na regularne publikacje. Mimo obaw postanowiliśmy stworzyć dział informacji krajowych, a dobry kontakt i wola współpracy ze strony firm z branży vendingowej potwierdziły, że była to właściwa decyzja.

Historia portalu

Często mówi się, że wszystko zaczyna się od kartki papieru. Nie jest to do końca prawda, bo zacząć trzeba oczywiście od pomysłu, ale jego realizacja może się na tej przysłowiowej kartce rozpocząć.

Oto pierwsze szkice dotyczące Portalu Vendingowego:


Już wówczas, ponad 2 lata temu, mieliśmy pomysły, które do tej pory nie zostały wprowadzone. Aby nie pomagać konkurencji, która ostatnimi czasy bez skrupułów i w żałosny sposób czerpie z naszych pomysłów, postanowiliśmy część notatek zasłonić. Prosimy o trochę cierpliwości - nowości na Portalu już niebawem.

Targi vendingowe - relacje fotograficzne

Naszym pierwszym funkcjonującym serwisem była strona prezentująca zdjęcia z targów vendingowych. Było oczywiste, że stworzenie Portalu Vendingowego z prawdziwego zdarzenia zajmie sporo czasu, zatem postanowiliśmy zacząć od czegoś, co przynajmniej w pewnym stopniu będzie wypełniać misję popularyzowania nowoczesnego vendingu. Serwis vending.targi.pl ruszył wiosną 2013 roku. Pod koniec 2013 roku mieliśmy już fotorelacje z takich targów jak: Vending Poland 2012, brytyjskie AVEX, niemieckie Eu'Vend i hiszpańskie Vendiberica.

Celem serwisu było zaprezentowanie najnowszych rozwiązań vendingowych szerszemu gronu zainteresowanych, którzy z różnych przyczyn nie wzięli udziału w imprezach osobiście. Podstawą były profesjonalnie robione i przygotowywane zdjęcia. Jakość galerii i ilość zdjęć sprawiły, że nasz serwis był najlepszym miejscem w sieci na uaktualnienie swojej wiedzy w zakresie vendingu.

Wszystkie galerie zdjęć są obecnie częścią Portalu Vendingowego, można je znaleźć w dziale 'TARGI VENDINGOWE'. Poniżej prezentujemy wygląd serwisu z końca 2013 roku:Katalog operatorów vendingowych

Drugim fragmentem Portalu, który ujrzał światło dzienne, był katalog operatorów vendingowych, który funkcjonował pod adresem automaty-vendingowe.pl. Chodziło o stworzenie przejrzystego, intuicyjnego katalogu, który pozwoli szybko znaleźć firmy z danego rejonu. Zależało nam na tym, żeby zgromadzić w jednym miejscu chętnych operatorów z całego kraju, aby osoby szukające firmy vendingowej mogły co najmniej porównać oferty - aby było jasne, że można wybierać.

Natomiast dla operatorów vendingowych przygotowaliśmy dział, w którym publikowaliśmy znalezione w sieci informacje o przetargach na wstawienie automatów.

Musimy w tym miejscu podkreślić, że absolutnie nie jesteśmy i nigdy nie byliśmy zwolennikami konkurowania na wysokość czynszu lub na najniższą możliwą cenę produktu. Zamiast takiego podejścia, stawiamy na konkurowanie na jakość serwisu, kompleksowość oferty, czy szerszą gamę produktów.

Katalog operatorów połączyliśmy z katalogiem firm oferujących rozwiązania dla vendingu: automaty, sprzęt, produkty itp. Nie był to największy hit internetu. Odwiedzin strony było co prawda sporo, ale na początkowym etapie był problem z zachęceniem operatorów do umieszczenia swoich wizytówek. Zdarzyło nam się kilkukrotnie, że firmy nie życzyły sobie aby bezpłatnie umieścić informację o ich działalności. O czymś to oczywiście świadczy, ale uznaliśmy, że Portal Vendingowy i tak nie jest miejscem dla firm z takim podejściem.

Postępy jakie się dokonywały podczas tworzenia i rozwijania pomysłu:

Wysoka pozycja w wyszukiwarkach oraz prosta i czytelna forma serwisu miały być podstawowym atutem skłaniającym potencjalnych zainteresowanych do współpracy. Po pewnym czasie serwis zaparkował pod jeszcze lepszym adresem automatyvendingowe.pl, a w połowie 2014 roku jego zawartość stała się częścią Portalu Vendingowego.

Portal Vendingowy

Zanim Portal pojawił się w obecnym kształcie i pod obecnym adresem portalvendingowy.pl, funkcjonowały "wersje robocze", które pozwalały nam na testowanie pomysłów i publikowanie wstępnych wersji porad dla początkujących i artykułów o ciekawych automatach.

Od początku 2013 roku prowadziliśmy serwis vendingowo.pl - porady dla początkujących, który był dla nas pierwszym testem na zainteresowanie tematyką vendingową. Skromna i prosta witryna zaowocowała kilkudziesięcioma zapytaniami o start w branży vendingowej, co uznaliśmy za obiecujący początek. Później serwis został przeniesiony pod adres vending.info.pl, na którym materiały dla początkujących stanowiły już tylko część treści.

Pomysł wczesnych publikacji miał tylko jedną wadę - pozwolił na podpatrywanie naszych pomysłów i ich bezczelne kopiowanie przez pseudo-konkurencję, z tak oczywistymi "zapożyczeniami" jak nazwy działów serwisu. Sprawę opisaliśmy w osobnym artykule:

   Cudowne rozmnożenie > > >

Na tym kopiowanie się nie skończyło. Jest dalszy, jeszcze bardziej groteskowy ciąg, ale to nie miejsce na jego opisywanie.

Naszym kolejnym, działającym równolegle z innymi serwisem, były automatysprzedajace.pl. Skupiliśmy się tam na przedstawieniu ciekawych przykładów automatów z całego świata oraz publikowaliśmy pierwsze artykuły o vendingu.

Oto jak wyglądały poprzednie wersje Portalu:


Stosowanie wspomnianego wyżej "zrzynania" zmotywowało nas do przyśpieszenia prac, połączenia treści wszystkich serwisów i opublikowania ostatecznej wersji Portalu Vendingowego.

Kiedy w lutym 2014 roku Portal zadebiutował pod swoim adresem, miał już kształt bardzo zbliżony do obecnego. Były wszystkie najważniejsze działy, porady dla początkujących oraz katalog firm (połączenie dwóch osobno funkcjonujących katalogów). W działach 'INFORMACJE Z KRAJU' i 'INFORMACJE ZE ŚWIATA' znajdowało się już kilkanaście ciekawych artykułów. Bardzo szybko dodaliśmy możliwość komentowania artykułów oraz całkiem nowy, osobny dział - forum dyskusyjne.

Zobacz jak przez rok zmieniał się Portal Vendingowy:
W połowie 2014 roku na naszym Portalu można było znaleźć ponad 30 artykułów o rozwiązaniach z polskiego i światowego rynku vendingowego, zdjęcia z polskich i zagranicznych targów vendingowych i kilkanaście bogato ilustrowanych artykułów stanowiących porady dla początkujących.

Spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem ze strony czytelników. Otrzymaliśmy sporo pochlebnych i motywujących listów i telefonów, co utwierdziło nas w przekonaniu, że istnienie portalu o zaproponowanym przez nas charakterze jest jak najbardziej potrzebne. Regularnie publikujemy nowe informacje, a o nowościach informujemy newsletterem.

Na koniec

Wiele firm z branży vendingowej ma świadomość nękających ją problemów i pragnęłoby zmian na lepsze. Z drugiej strony operatorzy funkcjonują w swego rodzaju zamkniętym kręgu, który często zmusza do akceptowania powszechnie panujących zasad gry. Wyłamanie się z nich jest krokiem trudnym, a dla niektórych podmiotów byłoby biznesowym samobójstwem.

Mamy nadzieję, że Portal Vendingowy przyczyni się (choćby w minimalnym stopniu) do zmiany świadomości konsumentów i wizerunku branży vendingowej w Polsce. Skoro nie można zmienić surowych zasad biznesowej gry, trzeba spróbować zmieniać mentalność rozdających karty - klientów._____________________________________________________________


vending worldPizzomatic
Skomplikowany i drogi automat przygotowuje pizzę od podstaw


CZYTAJ DALEJ
---------------------------------------

Baleriny w pudełku
Lekkie damskie buty z modyfikowanych automatów do papierosów


CZYTAJ DALEJ
---------------------------------------

Vending po hiszpańsku
250 nowoczesnych automatów vendingowych na jednym tylko lotnisku w Madrycie.


CZYTAJ DALEJREKLAMA
Kupiec
REKLAMA

REKLAMA
ASD Systems
REKLAMA
reklama
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Home | Informacje z kraju | Informacje ze świata | Ciekawe produkty | Targi vendingowe | ABC vendingu | Katalog firm | Kontakt
© Copyright Portal Vendingowy