888 501 101       
Home | Reklama | FORUM | Kontakt       
INFORMACJE Z KRAJU   •   INFORMACJE ZE ŚWIATA   •   CIEKAWE PRODUKTY   •   TARGI VENDINGOWE   •   ABC VENDINGU   •   KATALOG FIRM   •   SYSTEM NAYAX  
firmy vendingowepopularPOLSKA
Płatność kartą bankową
Klienci automatów vendingowych nie są skazani na transakcje gotówkowe


CZYTAJ DALEJ
---------------------------------------

ŚWIAT
Vending po włosku
We Włoszech funkcjonuje prawie 20 razy więcej automatów niż w Polsce


CZYTAJ DALEJ
---------------------------------------

TARGI VENDINGOWE
Vendiberica 2015
Zdjęcia z III edycji hiszpańskich targów vendingowych


CZYTAJ DALEJ

REKLAMA
reklama


REKLAMA
Kupiec

Strona główna > Informacje z kraju > Sklep bez sprzedawcy
24.05.2015
Sklep bez sprzedawcy

Pod koniec 2014 roku otwarto w Warszawie pierwszy w Polsce lokal wypełniony automatami sprzedającymi. Za projektem stoi polsko-włoska firma Bilbo Vending, która postanowiła zaszczepić w naszym kraju pomysł, który we Włoszech cieszy się bardzo dużą popularnością.

'Tutaj 24h' z zewnątrz nie wyróżnia się niczym szczególnym. Zdziwienie następuje dopiero po dokładniejszych oględzinach - w środku nie ma bowiem sprzedawcy.

Nowością na polskim rynku jest nie tylko sam pomysł na taki lokal, ale również znajdujące się w środku maszyny - automaty FAS. O tym, co wyróżnia automaty FAS przeczytają Państwo w drugiej części artykułu.

W centrum Warszawy, przy ulicy Nowy Świat 30 uruchomiono w zeszłym roku lokal, w którym znajdują się wyłącznie automaty vendingowe. Oczywiście oznacza to, że sklep jest całkowicie samoobsługowy i czynny 24 godziny na dobę. W lokalu można kupić kawę, słodkie i słone przekąski oraz zimne napoje, czyli standardowe produkty vendingowe. Na początku były w ofercie również kanapki, ale prawdopodobnie zostały wycofane - pod koniec grudnia 2014 roku kanapek już nie było. Wiadomo powszechnie, że nie w każdej lokalizacji kanapki z automatów dobrze się sprzedają.

Automaty vendingowe ustawione są obok siebie i tworzą zwartą witrynę w kształcie litery L zlicowaną ze ścianami wewnętrznymi. Na przeciwko automatów zorganizowano miejsce, gdzie można spokojnie wypić kawę lub zjeść zakupione produkty. W 'Tutaj 24h' dostępne jest również bezpłatne Wi-Fi. Lokal Tutaj 24h jest oczywiście monitorowany.

Kiedy lokal wystartował, w mediach pojawiły się informacje, że w niedalekiej przyszłości automaty oferować będą kanapki, sałatki i ciastka. Właściciele zapowiadali również poszerzenie asortymentu o środki higieniczne, leki oraz dostawienie urządzeń pozwalających na bezpłatne naładowanie telefonu.

Oto zdjęcia zrobione 21 grudnia 2014 roku:

fot. Tomasz Staniszewski

Jak taki pomysł przyjmie się w Polsce?

We Włoszech, czy w Hiszpanii natknęlismy się na wiele podobnych lokali. Działają firmy specjalizujące się w zamienianiu mini lokali usługowo-handlowych na "sklepy bez sprzedawców". Jednak wspomniane kraje mają zdecydowanie dłuższą tradycję sprzedaży z automatów i ludzie, właściwie całe pokolenia klientów zdążyły się z taką formą sprzedaży oswoić.

W Polsce poziom nieufności wobec maszyn sprzedających jest zdecydowanie wyższy. Polacy zdążyli przywyknąć do obecności automatów na uczelniach, w szpitalach czy dworcach. Chętnie z automatów korzystają na pewno ludzie młodzi. Jednak osobne, zamykane pomieszczenie wypełnione automatami to zdecydowanie coś innego, więc trudno przewidzieć, czy koncepcja Tutaj24h się u nas sprawdzi. Estetyczne, przyciągające oświetleniem wnętrze ma szansę zaciekawiać potencjalnych klientów, ale swoiste poczucie braku żywego ducha może być przeszkodą trudną do pokonania.

Decyzja o otwarciu tego typu lokalu to na pewno odważne posunięcie i spora inwestycja. My ze swojej strony oczywiście będziemy trzymać kciuki za to przedsięwzięcie.

Nowość na polskim rynku automatów - automaty FAS

Sam lokal jest nie lada ciekawostką na polskim rynku vendingowym. Jednak uwagę czytelników powinny również zwrócić włoskie automaty marki FAS. Stanowią one większą część floty maszyn sprzedających w Tutaj24h. Ta włoska marka automatów jest obecna na światowym rynku od 1963 roku i jest jednym z największcyh producentów automatów vendingowych w Europie. Automaty FAS wyróżnia wysoka jakość wykonania i nowoczesna stylistyka. Automaty FAS świetnie się prezentują, a użyte do produkcji materiały tylko to wrażenie potęgują.

Modele FASTER, FASTER TM i SCUDO posiadają kolorowe wyświetlacze, dzięki którym można prezentwać spersonalizowane pokazy slajdów oraz przypisać dowolne grafiki do konkretnego wyboru, co pozwala wyświetlać np. skład danego produktu (ta funkcja może się niedługo okazać bardzo przydatna z uwagi na zmiany prawne). Wymienione modele posiadają ponadto interfejs USB umożliwiający kopiowanie/klonowanie ustawień automatu, szybkie aktualizacje oprogramowania i transfer wspomnianych wcześniej pokazów slajdów i grafik.

Automaty typu snack, w porównaniu do maszyn konkurencji, są niezwykle pojemne w stosunku do wymiarów zewnętrznych. To bardzo istotna cecha uniwersalnego automatu sprzedającego. Serie FAST, FASTER, FASTER TM i SCUDO 1050 to automaty o nawet 7 półkach i 10 spiralach na każdej z nich. Niewiele maszyn dorównuje w tej kategorii firmie FAS.

Najnowsze, już dostępne modele automatów snackowych FAS są jeszcze bardziej funkcjonalne: zachowując gabaryty zwiększono o 2 cm odległość między szybą, a półkami, dzięki czemu można dystrybuować produkty większe i/lub wyższe bez ryzyka „oparcia” się towaru o szybę.

Wszystkie oferowane modele automatów sprężynowych z linii KRYSTAL, FAST, FASTER, SCUDO mają możliwość schładzania produktów do 3 °C, co pozwala na sprzedaż produktów świeżych, takich jak kanapki i jogurty.

Jakość i przemyślaną konstrukcję na pewno docenią serwisanci obsługujący automaty FAS. Wykonanie i troska o szczegóły czynią je wyjątkowo przyjaznymi dla użytkownika, a mnogość ustawień i łatwa zmiana konfiguracji pozwala na szybkie dostosowanie maszyn do potrzeb danej lokalizacji.

Niebawem wszystkie modele automatów snackowych FAS wyposażone będą w dodatkowe udogodnienia ułatwiające pracę:

 • prowadnice półek „EASY CLICK” – szybkie i łatwe podnoszenie lub opuszczanie półek bez użycia jakichkolwiek narzędzi
 • magnetyczne mocowania perforowanej ściany wewnętrznej sterującej strefami chłodzenia - wygodna zmiana stref temperaturowych
 • Ciekawą opcją są wyświetlacze cen i numerów produktów, które mogą być umieszczone na półkach automatu. Takie rozwiązanie jest nie tylko atrakcyjne dla oka. Pozwala ono również na skuteczniejsze prowadzenie takich strategii sprzedaży, jak Dynamic Pricing, czy Happy Hours.  fot. Łukasz Suprun

  Kontakt

  Wyłącznym dystrybutorem automatów FAS na rynek polski jest firma Malcomm:


  Automaty FAS
  ul. Cieślewskich 25A
  03-017 Warszawa

  22 7620516
  info@malcomm.pl
  www.automatyfas.pl
  Tomasz Komornicki
  Kierownik ds Sprzedaży
  690 999 290
  tomasz.komornicki@malcomm.pl  _____________________________________________________________

  Dodaj komentarz:


  nick
  komentarz

vending world Pizzomatic
Skomplikowany i drogi automat przygotowuje pizzę od podstaw


CZYTAJ DALEJ
---------------------------------------

Baleriny w pudełku
Lekkie damskie buty z modyfikowanych automatów do papierosów


CZYTAJ DALEJ
---------------------------------------

Vending po hiszpańsku
250 nowoczesnych automatów vendingowych na jednym tylko lotnisku w Madrycie.


CZYTAJ DALEJ

REKLAMA
reklama

REKLAMA
reklama

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Home | Informacje z kraju | Informacje ze świata | Ciekawe produkty | Targi vendingowe | ABC vendingu | Katalog firm | Kontakt
© Copyright 2013-2015 Portal Vendingowy