888 501 101       
Home | Reklama | FORUM | Kontakt       
INFORMACJE Z KRAJU   •   INFORMACJE ZE ŚWIATA   •   CIEKAWE PRODUKTY   •   TARGI VENDINGOWE   •   ABC VENDINGU   •   KATALOG FIRM   •   SYSTEM NAYAX  
firmy vendingowepopularPOLSKA
Promocja Knoppers
Przez dwa wakacyjne miesiące trwa w Sopocie ciekawa akcja promocyjna z wykorzystaniem automatów vendingowych


CZYTAJ DALEJ
---------------------------------------

ŚWIAT
Vending po włosku
We Włoszech funkcjonuje prawie 20 razy więcej automatów niż w Polsce


CZYTAJ DALEJ
---------------------------------------

TARGI VENDINGOWE
Vendiberica 2015
Zdjęcia z III edycji hiszpańskich targów vendingowych


CZYTAJ DALEJ

REKLAMA
vending poland 2016

REKLAMA
platnosc karta w automacie
REKLAMA
stefanki
REKLAMA
Azkoyen
Strona główna > Informacje z kraju > Terminal płatniczy dla vendingu
26.03.2016
Terminal płatniczy dla vendingu

Operatorze, słyszałeś o super niskich prowizjach w vendingu? I o terminalach zbliżeniowych, które po wielkich bojach udaje się zamontować na kilku modelach automatów vendingowych? Jeżeli tak, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Terminale płatnicze dla vendingu cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Operatorzy pragnący utrzymać konkurencyjność wobec innych kanałów sprzedaży inwestują w rozwiązania obsługujące płatności kartami bankowymi w automatach. Jest to inwestycja w kilka, kilkanaście urządzeń, więc warto mądrze podjąć decyzję.

Spróbujemy rozprawić się z popularnymi mitami dotyczącymi terminali oraz wskazać na konkretnym przykładzie cechy produktu "uszytego na miarę" dla vendingu.

Będziemy bazować na rozwiązaniu Nayax, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby porównać konkurencyjne oferty w obszarach, na które zwrócimy uwagę.

Automaty vendingowe bardzo często konkurują bezpośrednio z innymi kanałami sprzedaży. Nie dziwi więc, że instalacja terminala płatniczego na automacie zaczyna się upowszechniać. Dodatkowo przynoszą wyraźny wzrost obrotów, co wydaje się być podstawowym argumentem przekonującym operatorów do płatności bezgotówkowych.

"Jestem zadowolony z wyników", czyli jak skuteczny jest terminal?

Zacznijmy od sprawy zupełnie podstawowej - jeżeli terminal nie obsługuje kart chipowych, to jego obroty będą niższe o ok. 30% od terminala Nayax*. Terminal Nayax VPOS® obsługuje bowiem płatności wszystkimi sposobami.

Trzeba pamiętać, że banki wciąż wydają karty bez funkcji zbliżeniowej, a kontrowersje i obawy użytkowników związane z bezpieczeństwem kart sprawiają, że wielu klientów wyłącza w swoich kartach możliwość płatności zbliżeniowych.

Tutaj ważna uwaga dotycząca transakcji kartą chipową: w przypadku transakcji w automatach zawsze mamy do czynienia z tzw. mikropłatnością, a więc transakcją nie wymagającą podawania PIN.

* dane na podstawie rzeczywistych transakcji w systemie Nayax

terminal płatniczy

Spróbujmy na przykładzie:

Jeżeli 10 terminali Nayax i 10 terminali tylko zbliżeniowych umieszczono by w podobnych warunkach rzeczywistych, to te pierwsze wygenerują 10 000 PLN miesięcznie, a te drugie najwyżej 7 000 PLN*. Dla ułatwienia różnica między tymi wartościami wynosi 3 000 PLN. Należy to zestawić z miesięcznymi kosztami, ale odrabianie za kogoś pracy domowej to niezbyt elegancki zwyczaj.

* 7000 PLN pod warunkiem, że nie będzie problemów z akceptacją kart oraz innych problemów technicznych

Teraz kwestia nieco mniej uderzająca, ale równie istotna: co właściwie pokazuje panel administracyjny raportujący transakcje i zdarzenia w terminalach? Zdarzeń nie raportuje w ogóle? Szkoda, operator nie ma bowiem pełnego obrazu sytuacji. Otóż jeżeli terminale mają problemy z akceptacją kart, a panel administracyjny nie pokazuje transakcji anulowanych lub odrzuconych, to po prostu nie sposób ustalić ile transakcji mogło się udać!

Jeżeli dołoży się do tego problemy techniczne polegające na zawieszaniu się niekompatybilnych z automatami terminali oraz brak narzędzi do zaobserwowania takich zdarzeń, to absolutnie nie wiadomo jaki jest potencjał danej lokalizacji pod względem płatności kartami bankowymi.

A teraz przejdźmy do kwestii prowizji od płatności i pewnych nieporozumień wynikających ze zbyt pobieżnej analizy faktów.

Mit niskiej prowizji

Stawka prowizji, na której pracuje Nayax od zawsze jest określana procentowo. Konkurencyjne oferty stawki prowizji wyrażone w postaci złożonej formuły mogą wyglądać atrakcyjniej, ale prawda jest niestety brutalna: prowizja od transakcji kartami bankowymi w przypadku niskiej średniej wartości transakcji zawsze jest wysoka. Wynika to z natury rozliczeń transakcji bezgotówkowych - z tego, że są pewne określone minima opłacalności bezpiecznego przetwarzania danych.

Kolejną przeszkodą dla niskich stawek prowizji jest średni poziom obrotów generowany przez terminal. Znowu przepaść między terminalem w vendingu, a przeciętnym terminalem w sklepie jest ogromna.

Zatem bez względu na to jak wyrażona będzie prowizja oferowana dla vendingu, jej realna wartość będzie wysoka w porównaniu do klasycznego rynku detalicznego.

Mit wysokiej prowizji Nayax

Analizując oferty terminali dla vendingu łatwo ulec złudzeniu, że jednoskładnikowa, procentowa prowizja oferowana przez Nayax jest zdecydowanie mniej korzystna niż stawki składające się z sumy częsci nominalnej i procentowej. Aby uświadomić sobie jak jest w istocie, należy dokonać kilku prostych działań matematycznych, których wyniki jasno pokażą realne wysokości prowizji dla zadanych wartości. Przygotowaliśmy kalkulator, który ułatwi przeprowadzenie obliczeń.

Kalkulator

Ten prosty kalkulator pokaże realną wartość prowizji dla podanej wysokości sprzedaży i liczby transakcji. Swoistym sprawdzianem poprawności wprowadzanych danych jest pole 'średnia wartość transakcji'. Średnia wartość transakcji w vendingu oscyluje w okolicy 2 zł, a prawie nigdy nie przekracza 2,5 zł.

Jeżeli zatem pojawi się średnia wartość transakcji większa niż 2,5 zł, to radzimy zweryfikować poprawność wprowadzonych danych początkowych - polskich operatorów przekraczających ten próg można policzyć na palcach jednej ręki. Wartość powyżej 2,5 zł może sugerować, że dane nie są rzeczywistymi wynikami automatu/grupy automatów*

* dla klasycznego vendingu, pomijając sprzedaż produktów nietypowych jak: sok pomarańczowy, e-papierosy, dania obiadowe itp.


  Wartość sprzedaży w PLN:    Liczba transakcji:

  Średnia wartość transakcji:

  Prowizja 3%:

  Prowizja 3,5%:

  Prowizja 4%:

  Prowizja 6 gr + 0,7%:


Jeżeli jesteś klientem Nayax, to w systemie (w zakładce 'Analiza sprzedaży') znajdziesz dane, które należy wprowadzić do kalkulatora.

Jeżeli nie jesteś klientem Nayax, wylicz najpierw średnią wartość transakcji w swoich automatach podając całkowitą sprzedaż i ilość wydań dla wybranego automatu/grupy automatów, po czym zanotuj średnią wartość transakcji. Następnie wprowadź spodziewaną sprzedaż kartami bankowymi (sugerujemy przyjąć 700-1000 zł/automat) i taką ilość transakcji, która pozwoli na uzyskanie poprzednio wyliczonej średniej wartości transakcji.

Jeżeli powyższe zadanie jest zbyt trudne, podaj następujące dane hipotetyczne: sprzedaż 10 000 PLN, ilość wydań 5 000 - śr. wartość transakcji wyniesie wówczas 2 zł, co będzie bardzo bliskie faktycznej wartości dla polskiego vendingu.

Prawdopodobnie dla wielu będzie zaskoczeniem jak bardzo zbliżona jest dotychczasowa stawka Nayax 4% do "niskiej" stawki 6 gr + 0,7%. Przypominamy, że od kwietnia 2016 w Nayax możliwa będzie prowizja 3,5%.

Łatwość montażu i aktywacji terminali, fizyczna inwazyjność terminala

Niezwykle ważną zaletą jest prosty i szybki montaż terminala na automacie oraz łatwa aktywacja nowych terminali w systemie. Terminale Nayax są gotowe do pracy w momencie dostarczenia do klienta, a ich instalacja zajmuje sprawnej osobie kilka minut (zob. System Nayax/Podłączenie i montaż). Kompletnym nieporozumieniem jest zaproponowanie branży vendingowej terminala, którego instalacja jest kilkugodzinnym zadaniem dla specjalisty, do tego mocno inwazyjnym dla samego automatu.

"Inna firma oferuje montaż terminali, a Televend nie", czyli jak wygląda instalacja

Televend nie musi przeprowadzać, ani nawet pomagać w instalacji terminali, ponieważ jest to operacja banalnie prosta. Konkurencyjne rozwiązania są bardzo inwazyjne, więc ich montaż jest trudnym i czasochłonnym przedsięwzięciem. Aby chociaż częściwo ten fakt ukryć, oferowane są montaże u klienta.

Kolejną sprawą jest kompatybilność oraz łatwość skomunikowania i skonfigurowania terminala z automatem. Totalnym absurdem jest konieczność dostrajania terminala płatniczego do konkretnego automatu. Taka operacja jest po pierwsze czasochłonna i wymaga wizyty specjalisty. Po drugie znacząco ogranicza możliwość przeniesienia czytnika w inne miejsce. Oto proste pytanie kontrolne do dostawcy rozwiązania: jak łatwo można zmienić lokalizację terminala, czyli mówiąc po ludzku przenieść go na inny automat?

terminal płatniczy

Aby zainstalować terminal Nayax, absolutnie nie trzeba wycinać w automacie prostokątnej dziury wielkości czytnika! Wystarczą 4 niewielkie otwory na śruby mocujące i jeden otwór na kabel o średnicy 10 mm. Jeżeli nawet zaistniałaby konieczność zdemontowania terminala, to ślad po nim można zamaskować zwykłą naklejką. Zatem zarówno instalacja, jak i relokacja terminala nie stanowią żadnego problemu.

Może bardziej przekonujące będą konkretne dane: jeden serwisant dużego polskiego operatora potrafi zainstalować na lokalizacjach nawet 10 terminali Nayax dziennie. Chyba nie trzeba dodawać, że nie robi tego z laptopem na kolanach i nie ślęczy kilka godzin przy jednym automacie?

Terminal i co dalej?

Terminal płatniczy dla vendingu zawsze będzie dla operatora dodatkowym kosztem, a w polskich warunkach będzie kosztem niemałym. Aby uczynić inwestycję maksymalnie opłacalną, Nayax od zawsze oferuje klientom ogromnie bogaty zestaw funkcji dodatkowych, które bardzo łatwo można użyć do wygenerowania oszczędności. Do dyspozycji każdego klienta jest pełna telemetria, ale nawet jeżeli operator nie chce jej wdrażać w dużym zakresie, to niezwykle pomocne będą takie podstawowe funkcje, jak:

- reklamacje na odległość
- informacja o przerwie w transakcjach gotówkowych i bezgotówkowych
- informacja o zerwanej łączności terminala
- powiadomienie o przerwie w zasilaniu (np. po odłaczeniu automatu od prądu)
- alarm o niskim stanie zatowarowania automatu

Te i inne powiadomienia wysyłane są automatycznie na wskazany w systemie adres e-mail lub numer telefonu.

Cechy rozwiązania stworzonego specjalnie dla vendingu

Aby uświadomić klientom róznicę między Nayax, a wszystkim, co próbuje się oferować jako terminale do vendingu, została stworzona lista składająca się z ponad czterdziestu podpunktów, które pokazują przewagę Nayax. Dokument w całości dostępny jest na życzenie w firmie Televend, tutaj ograniczymy się do najważniejszych kwestii:
 • kompletne rozwiązanie dla vendingu
 • w pakiecie telemetria, płatności kartami bankowymi, kartami prepaid, kontrola zatowarowania, kontrola gotówki itd.
 • terminal stworzony od podstaw dla urządzeń samoobsługowych
 • obsługa wszystkich sposóbów płatności
 • niezwykle prosta instalacja
 • kompatybilność z każdym automatem
 • komunikaty głosowe dla klientów terminali
 • zdalne aktualizacje oprogramowania
 • brak umów na czas określony
 • możliwość deaktywowania terminali w dowolnym momencie
 • wszystkimi trudnymi sprawami zajmuje się Nayax

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o systemie Nayax, o jego możliwościach, o korzyściach z zainstalowania terminala płatniczego na automacie, zapraszamy tutaj: portalvendingowy.pl/nayax


Łukasz Suprun_____________________________________________________________

Dodaj komentarz:


nick
komentarzvending world Vending przyszłości
Nowoczesne technologie i oczekiwania nowych pokoleń klientów automatów mogą na zawsze zmienić branżę. Zobaczmy jaki będzie vending jutra


CZYTAJ DALEJ
---------------------------------------

Zdrowy vending
Moda na zdrowe odżywianie będzie wciąż rozwijającym się trendem. Dotyczy to również vendingu. Zobaczmy jak radzą sobie firmy w USA


CZYTAJ DALEJ
---------------------------------------

Vending po hiszpańsku
250 nowoczesnych automatów vendingowych na jednym tylko lotnisku w Madrycie.


CZYTAJ DALEJ

REKLAMA
reklama
REKLAMA
automaty fresh panini

REKLAMAREKLAMA
vending poland 2016

REKLAMA
modulo vending
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Home | Informacje z kraju | Informacje ze świata | Ciekawe produkty | Targi vendingowe | ABC vendingu | Katalog firm | Nayax | Kontakt
© Copyright 2013-2016 Portal Vendingowy