888 501 101       
Home | Reklama | FORUM | Kontakt       
INFORMACJE Z KRAJU   •   INFORMACJE ZE ŚWIATA   •   CIEKAWE PRODUKTY   •   TARGI VENDINGOWE   •   ABC VENDINGU   •   KATALOG FIRM   •   SYSTEM NAYAX  
katalog
popularPOLSKA
Płatność kartą bankową
Klienci automatów vendingowych nie są skazani na transakcje gotówkowe


CZYTAJ DALEJ
---------------------------------------

ŚWIAT
Vending po włosku
We Włoszech funkcjonuje prawie 20 razy więcej automatów niż w Polsce


CZYTAJ DALEJ
---------------------------------------

TARGI VENDINGOWE
Vendiberica 2015
Zdjęcia z III edycji hiszpańskich targów vendingowych


CZYTAJ DALEJ
REKLAMA
platnosc karta w automacie


REKLAMA
Azkoyen

REKLAMA

Strona główna > Informacje ze świata > Vending po irlandzku
20.07.2015
Vending po irlandzku

Jeszcze w 2008 roku Polska i Irlandia miały podobną liczbę automatów vendingowych (przy czym Irlandia ma 8 razy mniej obywateli). Jednak ogólnoświatowy kryzys, który w tym samym roku się rozpoczął wywarł duży wpływ na irlandzką gospodarkę, co przełożyło się dość dramatycznie na branżę vendingową. Kilka ostatnich lat to dla irlandzkiego vendingu tylko spadki, całkowite obroty zmniejszały się o 3-6% rocznie.

Analizując sytuację irlandzkiego vendingu przez kolejne lata trudno oprzeć się refleksji, że polska branża miała dużo szczęścia. Od fatalnego roku 2008 Irlandia notuje nieprzerwane spadki wszystkich wskaźników. Do 2012 roku flota automatów vendingowych skurczyła się o 5000 maszyn (15%). Jeśli wierzyć statystykom Europejskiego Stowarzyszneia Vendingu, w czasie kiedy liczba automatów w Irlandii zmniejszyła się o 15%, w Polsce przybyło prawie 10.000 automatów.

Jeszcze gorzej wygląda irlandzki kryzys w statystykach sprzedaży. W ciągu tych samych czterech lat całkowita wartość sprzedaży oraz ilość transakcji spadła prawie o 30%. Irlandia nie była odosobniona w tym trendzie. Podobne problemy dotknęły vending w Belgii, Danii, Szwajcarii, Szwecji, czy Portugalii.

A jak wygląda vending w Irlandii od strony klientów automatów? Automaty w Irlandii nie wystają zza każdego rogu, nie atakują nachalnie w dziwnych lokalizacjach, który to natłok sprawia czasami w Polsce wrażenie, że ktoś się wyraźnie zagalopował (może administracja obiektu przeliczając prosto, że każdy dodatkowy automat, to kolejny czynsz do kasy). Tam - przeciwnie. Automaty są często elegancko ulokowane w najbardziej odpowiednim miejscu.

Pierwsza galeria nie będzie najlepszym przykładem, ponieważ w hallu głównym Narodowego Centrum Sportów Wodnych w Dublinie funkcjonuje pokaźna ściana automatów. To jednak wyjątek, zwykle automaty nie rzucają się specjalnie w oczy.

Kliknij aby powiększyć:fot. Łukasz Suprun 

Trinity College w Dublinie

Automaty w Irlandii nie są nachalnie wyeksponowane. Ale maszyny, które udało nam się znaleźć były zawsze zadbane, czyste i dobrze zatowarowane. Sprawiały wrażenie regularnie serwisowanych i prezentowały się bardzo dobrze. Tę nienachalność dobrze widać na najsłynniejszym Irlandzkim uniwersytecie Trinity College. Maszyn było tam kilkanaście, może kilkadziesiąt - bo kampus uczelni jest dość duży - ale zawsze zlokalizowane były w bardzo odpowiednich miejscach.

Kliknij aby powiększyć:fot. Łukasz Suprun 

Automaty na lotnisku w Dublinie

Ilość automatów na największym irlandzkim lotnisku w Dublinie (2 terminale) nie jest porażająca, ale wszystkie maszyny są bardzo schludne i zwykle estetycznie obudowane, co pozwoliło na ich idealne wkomponowanie w przestrzeń lotniska. Automaty z czwartego zdjęcia, stylizowane na walizki, szczególnie przypadły nam do gustu.

Kliknij aby powiększyć:


Nienachalność, ale jednak obecność

W miejscowości Drogheda, uznawanej często za "sypialnię" Dublina, funkcjonuje naprawdę niewielki dworzec autobusowy. Mimo niepozornych rozmiarów, znalazło się w nim miejsce na dwa automaty vendingowe.

Cechująca irlandzki vending nienachalność idzie w parze z inną bardzo ważną cechą - automaty są zwykle tam, gdzie możemy się ich spodziewać. Chciałoby się powiedzieć: tam, gdzie powinny być. Dlaczego uznaliśmy, że trzeba podkreślić tę cechę? Otóż dlatego, że zdarzają się w Polsce miejsca, gdzie automatów nie ma w ogóle. Pewnie z różnych przyczyn - mniej lub bardziej sensownych, ale z perspektywy naszej branży dziwna to sytuacja, kiedy na małym dworcu autobusowym w Irlandii stoją dwa skromne automaty (tu należy podkreślić: potrzebne podróżnym), a na Gdańskim lotnisku w Rębiechowie automatów nie ma w ogóle.

Kliknij aby powiększyć:

Ciąg dalszy nastąpi

W drugiej częsci artykułu poświęconego vendingowi w Irlandii zaprezentujemy mniej typowe przykłady automatów: maszynę sprzedającą kurze jaja, pralniomat i zminiaturyzowane wersje znanych z Polski samoobsługowych myjni samochodowych - automatczne myjki ciśnieniowe obsługiwane jak klasyczny automat vendingowy. Zapraszamy niebawem.

Łukasz Suprun_____________________________________________________________

Dodaj komentarz:


nick
komentarz

vending polska Promocja Knoppers
Przez dwa wakacyjne miesiące trwa w Sopocie ciekawa akcja promocyjna z wykorzystaniem automatów vendingowych


CZYTAJ DALEJ
---------------------------------------

Koniec vendingu w szkołach?
Nowe przepisy zaproponowane przez PSL mogą negatywnie wpłynąć na vending w szkołach


CZYTAJ DALEJ
---------------------------------------

Książkomaty
Automaty sprzedawały nową powieść H. Murakamiego zanim ta pojawiła się w księgarniach


CZYTAJ DALEJ


REKLAMA
reklamaREKLAMA
slomka ptysiowa
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Home | Informacje z kraju | Informacje ze świata | Ciekawe produkty | Targi vendingowe | ABC vendingu | Katalog firm | Kontakt
© Copyright 2013-2015 Portal Vendingowy